Nowe życie szuflady, czyli co nieco o recyklingu we wzornictwie.

19.9.13
images via: vtwonen and schubladen


Recyklingowe meble cieszą się coraz większą popularnością. W sieci aż kipi od pomysłów na wykorzystanie euro palet, czy choćby modnych ostatnio szpuli po kablach. Na moim blogu pisałam również o ciekawym wykorzystaniu rurek hydraulicznych ( zainteresowanych odsyłam do posta: klik)

Tworzenie przedmiotów z materiałów wtórnych to dziś nie tylko moda, ale przede wszystkim zapotrzebowanie naszych czasów. To jeden z pomysłów na rozwiązanie problemu nadmiernego zaśmiecaniem naszej planety. Do recyklingowych przedmiotów będę wracać na blogu nie raz, jednak dzisiaj chciałabym zwrócić Waszą uwagę na design z wykorzystaniem starych szuflad.

 

Moją wirtualną wędrówkę rozpocznę od niezwykłego mebla: Chest of Drawers, autorstwa Tejo Remy’ego. Jest to jeden z pierwszych przedmiotów w kolekcji Droog Design, znanej holenderskiej grupy, specjalizującej często w śmiałych, niekonwencjonalnych pomysłach. 

Chest of Drawers to kompozycja pozornie przypadkowo ułożonych starych szuflad, znalezionych przez projektanta na śmietniku i spiętych szerokim pasem. Choć mebel budzi różne skojarzenia, jeżeli chodzi o jego funkcjonalność, to z pewnością ma osobliwy charakter. Każda szuflada wykorzystana w tym projekcie to przecież osobna historia, skrywająca  niejedną  z tajemnic...

 

 


 images via : droog.com

Na szczególną uwagę w wykorzystaniu starych szuflad w projektowaniu mebli zasłużył Rupert Blanchard, laureat prestiżowej, brytyjskiej nagrody  Design Awards 2011. Ten młody projektant używa pozornie niedopasowane szuflady, składając je niczym klocki w nowe wielobarwne komody i regały.

  

images via: Rupert Blanchard

Schubladen to niemieckia firma założona przez Franziskę Wodicka. Stare szuflady dostały tutaj nowoczesną oprawę. Kontrast  żywych frontów szuflad  z prostą  formą ( biała lub czarna płyta MDF) daje  ciekawy efekt. Sami zobaczcie: 

 
images via: Schubladen and Design Sponge


Na koniec coś z naszego polskiego podwórka. Projekt od Łukasza Wysoczyńskiego, który był
prezentowany na wystawie "Just a Thing".  Mebel Łukasza zdobył nagrodę prasy jako najlepszy obiekt wydarzenia podczas tragów  Maison&Object w Paryżu w 2011 roku.

  image via: culture.pl

Paradoksalnie meble zrobione z użytych materiałów wcale nie są takie tanie.  Spójrzcie choćby na cenę komody od Droog Design, albo na półki od Schubladen. Dlatego gorąco Was zachęcam do zrobienia podobnych mebli samemu. Wybierzcie się na targi staroci, pobuszujcie po strychach i wyszperajcie stare, zapomniane szuflady. Może taka wycieczka zaowocuje nowym niekonwencjonalnym meblem w Waszym mieszkaniu? Nie potrzebujemy płacić ogromnych sum za modne, recyklingowe przedmioty, bo przy pomocy zaprzyjaźnionego stolarza, możemy zrobić je sami.

 6 comments:

 1. Fajne pomysły. Podziwiam osoby, które ze potrafią dać starym rzeczą nowe życie! Zapraszam do mnie http://everydaydesignforlife.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Te ostatnie stoliczki - zachwycajace, z wielka ochota widzialabym taki u siebie:))
  pozdrowionka!

  ReplyDelete
 3. Niektóre rozwiązania chętnie bym zaprosiła do swojego mieszkania :)

  ReplyDelete
 4. Te pojedyncze wiszące szufladki - genialne!
  Zaczyna mi świtać pewien pomysł na przedpokój :)))

  ReplyDelete
 5. Dzień dobry, trafiłam na Pani artykuł, bardzo interesujący, jednak wyłącznie o zagranicznych projektach i projektantach mebli z recyklingu. Ja zajmuję się właśnie tym nieprzerwanie od ok. 5 lat, może zajrzy Pani na zdjęcia moich mebli na f-b?
  Serdecznie zapraszam: farfala-design https://www.facebook.com/farfala.design
  będzie mi bardzo miło, pozdrawiam:)

  ReplyDelete
 6. polecam jeszcze inny przyklad z Polski :) https://www.facebook.com/farfala.design/

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...